A negyedik ipari forradalom alapja a digitalizáció és az adat. Az Ipar 4.0 szemléleten alapuló rendszerek megvalósításához nélkülözhetetlenek olyan eszközök, amelyek az adatot generálják: ilyenek a szenzorok, az RFID chipek, 3D szkennerek, kamerák, robotok. A fenti adatgyűjtő eszközöket, összefogó rendszereket nevezzük Termelésfelügyeleti Rendszereknek (MES). Az okos termék első szintje, hogy a termék képes adatot szolgáltatni saját maga megfigyeléséről (monitoring), amely során állapotáról, a megmunkálás folyamatáról, külső környezeti hatásokról küld adatokat.
A fentiek alapján a termékeinkről keletkezett adatokat azonban nem csak a gyártásszervezésben, és a termelés hatékonyabbá tételében tudjuk felhasználni. Az online, másodpercről másodpercre érkező termelési adatok tartalmazzák a legyártott termék darabszáma mellett, a keletkezett hibás termékek mennyiségét és fajtáját is. Ezen adatok segítségével már a termelés közben be lehet avatkozni a gyártási folyamatba, és a hibás folyamati lépést javítani lehet azonnal.
Mindezek mellett a munkaerő optimális és minőségbiztosítási szempontból is hatékony kihasználását is nagymértékben segítheti a fenti rendszer. Ha egy munkavállaló által végzett munkáról folyamatos mérési adataink vannak mennyiségi és minőségi szempontokból is, akkor ennek birtokában a jövőbeni munkaszervezésnél ezeket figyelembe véve, ezek alapján történnek a különböző termelési folyamatokhoz és munkadarab gyártásokhoz történő munkaerő delegálások is.
Amennyiben a későbbiekben bármely termékről, vagy folyamatról minőségbiztosítás szempontjából KPI mutatók előállítására van igény, akkor ezt a hisztorikus adatok segítségével pillanatok alatt megtehetjük.
A jövő gyárában az igazi érték a termelt áruk mellett az adatvagyon és ennek felhasználása lesz.
Az előadás videó felvétele megtekinthető az MMT YouTube csatornájában és itt.